Modelweb

 

Soutěže

Články

Letadla

Lodě

Auta

Fotogalérie

Homepage

 

Absolut F3K #3 - alias papírák

Model M. Sporky, který jsem tak chválil v tomto článku mě nakonec inspiroval k vlastní konstrukci podobného druhu. Základní koncepce byla dána použitým trupem od I. Hořejšího a koncepcí křídla s nosníkem z uhlíkové trubky 8mm, tím byly tvary do značné míry určeny.
Hlavní odlišností proti modelům podobné koncepce, které se objevily na našich soutěžích vidím v tom, že jsem se od samého počátku rozhodl pro klasický lakovaný papírový potah křídla (tedy Vlies vlastně papír není, ale se zamhouřením oka se to tvrdit dá). To má dva důsledky. Prvním je fakt, že papír na rozdíl od fólie poněkud vyztuží kostru, proto jsem si mohl dovolit značně omezit počet žeber (M. Sporka jich má více o 4, L. Chvátal ještě více). Druhou výhodu vidím v tom, že drsnější potah by se měl lépe chovat při malých rychlostech.
Konstrukce křídla je celkem jasná z plánku. Profil je starý dobrý E205 ztenčený na 75% původní tloušťky, výsledná tloušťka je tedy zhruba 8%. Konstrukce má dva problémové body. Z prvním jsem se vyrovnal dobře. Je jím upevnění kolíku pro házení. Pomohla mi (byť poněkud neurčitá) rada od Ivana Hořejšího. Výsledek je vidět na fotografii - kolík se pomocí jakéhosi třmenu z uhlíkového rowingu přilepí kolmo k pomocné balzové liště a celek se epoxidem vlepí do uhlíkové trubky tvořící nosník. Jednoduché a perfektně funkční...
Horší to bylo s druhým problémem, tedy spojením středu křídla. Trubku je nutné spojit se středovými žebry poměrně velkými výkližky, opět je to na fotografii a plně se to osvědčilo. Problémem je ale vlastní spojka, původně jsem použil smrkovou lištu vyztuženou uhlíkem a výsledkem byl posléze dokonalý hod oštěpem, kdy po odhodu obě půlky křídla zůstaly u mne a trup pokračoval plavnou balistickou křivkou... Při opravě jsem sáhl po jakési "fošně" vzniklé slepením několika uhlíkových pásnic na sebe, při případné stavbě nového modelu této koncepce bych si ale asi zhotovil spojku na míru laminováním z uhlíkových rowingů.

abs3-stred.jpg (29070 bytes) abs3-kolik.jpg (12533 bytes)
abs3-kolik2.jpg (33162 bytes)

Ocasní plochy jsou rozměrově přesně totožné se starším modelem Absolut 1. RC vybavení je pouze se dvěma servy C241. Křidélka jsou spřažena se směrovkou, mírné diferenciace jejich výchylek je docíleno připojením táhel mimo osu otáčení. Přijímač stačí jakýkoli, já jsem použil REX4 plus, akumulátory jsou 4x110mAh.
Zalétaní nečiní problém a model létá bez debaty dobře. Lze se s ním bez obav vydat i na soutěž a tvrdě konkurovat kompozitovým speciálům. Doporučuji vyzkoušet, finanční náklady jsou vcelku minimální a zážitky s létání s výkonným házedlem pro SAL hody jsou nezaměnitelné!!

abs3-1.jpg (61195 bytes) abs3-2.jpg (54951 bytes)
abs3-3.jpg (48162 bytes) abs3-4.jpg (50854 bytes)

No, a takhle to skončilo... Po několika dalších létáních mi z křídla zbyla takováhle hromádka třísek. Mám dvě verze příčiny. První je roztržení některého z žeber po zaflaterování při hodu v místě, kde bylo po výše popsané nehodě opraveno. A pak již nutně musela následovat totální destrukce patřičné poloviny křídla... Tato verze je nejpravděpodobnější.
Druhou možností je přestřihnutí předního plastového upevňovacího šroubu. Pravděpodobně se ale střihl až následkem předchozí destrukce křídla, nicméně u dalších modelů se plastových šroubů pro jistotu vyvaruji. Trup přežil nehodu bez nejmenší závady a bude použit po postavení nového křídla podobné koncepce na základě všech pracně získaných zkušeností.

abs3-crash.jpg (85670 bytes)

Poslední aktualizace 06.05.2001 18:05:03

 

(C) Tomáš Hrubý, 2000-2004