Modelweb  

 

Soutěže

Články

Letadla

Lodě

Auta

Fotogalérie

Homepage

 

Warhawk - halový EPP kombat

Stavebnici modelu nové kategorie nerozbitných soubojových modelů s elektropohonem jsem zakoupil na akci Slowflyer 2001. Je výrobkem filmy Velkom, tedy alespoň doufám. Jak asi víte, s osudem této firmy je to všelijaké a na obalu ani v návodu není výrobce uveden. Stavebnice je balena v jednoduchém igelitovém sáčku stejně jako známé svahové samokřídlo Tornádo. V obalu najdeme rekordně nízký počet dílů, na následujícím snímku je vlastně vše podstatné.

warhawk4.jpg (56589 bytes)

Základem jsou výřezy křídla z EPP (pěnový polypropylén). Proti kvalitě výřezů v mém exempláři nemohu mít větší výhrady - dobře lícují, nebylo na nich nijak mnoho otřepů, atd. Proti kvalitě Stingera koupeného před asi 1,5 rokem je pokrok až neskutečný, díly celkem obstojí i ve srovnání s díly nejnovějšího Tornáda 11 od firmy Telink. Na ostatních dílech není moc co zkazit a tak jsem se dal do stavby.
První postřeh se týká slepení dílů křídla k sobě - doporučený postup s natřením jednoho kořenového žebra kyanoakrylátem a nástřikem druhého aktivátorem alespoň se zeleným Flashem nefunguje. Dojde k jakési velmi bouřlivé chemické reakci, kvalita spoje ale nestojí za nic (naštěstí se příliš nenarušil vlastní EPP). S "gumovým" vteřinovým lepidlem SNAP je již výsledek lepší, optimální ale asi bude Chemoprén či 5ti minutový epoxid. Následuje vydlabání otvorů pro serva a další vybavení. To nečiní při troše zkušeností problém, zjistil jsem ale, že v mé stavebnici patrně chybí jedna strana návodu. Poradil jsem si i bez něj, začátečník by ale možná potíže měl. Poté následuje vyztužení náběžné hrany skelnou páskou. A tady jsem se trochu dopálil. Na obalu stavebnice je nalepeno asi 40 cm pásky 3M, je uvedena i v seznamu dílů. Jenže se jí rozhodně nikomu nepodaří od igelitu odlepit!!!! Navíc by toto množství nestačilo. Stavebnice asi vznikala před SF2001 ve spěchu a nikdo již tento na pohled dobrý nápad neověřil a ve výsledku to působí tak trochu jako výsměch. Budiž, vzal jsem vlastní pásku, koupi celé role stejně mohu všem jen doporučit...
Perfektně vymyšlený je naopak domeček pro zasunutí motoru, za to uděluji 100% pochvalu. Motor v něm po stažení páskou dobře drží, přitom ale může vyletět při havárii (viz foto na konci článku). Instalace soupravy a táhel již nečinila další problémy, osvědčilo se i doporučené přilepení směrovek Chemoprénem. Použil jsem následující vybavení: přijímač REX4, serva 2xC241, baterie LiIon 7,2V/700mAh o váze 40g, pohonná jednotka PU050 (Hořejší) a regulátor SMM06 (MGM Compro). Výsledná hmotnost činila 175g.

A šlo se létat. První starty nestály naprosto za nic. Po bližším výzkumu jsem zjistil, že pohonné jednotce PU050 nesedí poměrně nízké napájecí napětí z LiIon baterie (zejména v poměrně chladném počasí) a pracuje vyloženě špatně. Po delší úvaze jsem nakonec zakoupil jednotku POT02 (s kulatým motorem) a oranžovou vrtulí GWS 204mm, tedy v podstatě to, co používají i tvůrci modelu. S ní model začal skutečně létat. Umí přemety, výkruty a mnoho jiných vylomenin, přitom je skutečně zcela nerozbitný. Stabilita je poměrně slušná, nicméně pro začátečníka se podle mého názoru narozdíl od EPP svahových samokřídel příliš nehodí. Přeci jen se přetáhnout nesporně dá, navíc je při létání venku dost háklivý na poryvy. V hale není problém, ale předpokládám, že většina jeho uživatelů s ním bude častěji létat venku. Navíc je prakticky nutné pořízení LiIon článků, s NiCd 110mAh bude doba letu dost krátká (s LiIon kolem 20ti minut, za tepla asi i přes 30minut). 
Perlička z létání - model se docela dobře vejde do dětského kočárku a tak jsem ho vzal již i na vycházku s ženou a dítětem do parku. Toto cenné know-how se možná bude někomu pro přesvědčování manželky hodit :-))
Sečteno a podtrženo, po odstranění nedostatků z první (nebo spíš nulté?) série stavebnic (nesmyslná skelná páska, chyby v návodu) stavebnici nebude moc co vytknout. Cena 600 korun je přímo úměrná ceně velkých EPP modelů. Použitelnost modelu pro každodenní létání i venku však není zcela jednoznačná, osobně by se mi skoro víc líbilo řešení Velociraptora podle R. Vojtěcha. Warhawk se však naopak jeví lépe v hale. Celkové hodnocení je tedy spíše kladné a v zásadě mohu potvrdit pravdivost toho, co si o těchto modelech můžete přečíst například v RCM2/2001 nebo na www.rcmania.cz.

warhawk1.jpg (113224 bytes)  warhawk2.jpg (97399 bytes)
warhawk3.jpg (109452 bytes)

Poslední aktualizace 12.02.2001 21:26:15

 
 

(C) Tomáš Hrubý, 2000-2004