Modelweb

 

Soutěže

Články

Letadla

Lodě

Auta

Fotogalérie

Homepage

 

SlowFun

Slowfun byl tak trochu hitem loňského roku. Zasloužilo se o to především výborné létaní Jiřího Šmída na různých akcích. Pod dojmem těchto ukázek jsem příliš neváhal a zakoupil stavebnici, která se objevila poprvé na loňské akci v Riegrových sadech. Obsahuje perfektně vyřezané polotovary křídla z modrého Styroporu, ocasní plochy a křidélka z poptronu, uhlíkovou trubku na trup, podvozek s koly a něco bižutérie.
Stavba spočívá v podstatě hlavně ve slepení křídla, které je vždy ze dvou dílů. Během lepení se do připravené drážky vloží uhlíkové rowingy, zacpou páskem poptronu (stojina), totéž z druhé strany, vloží se trubka trupu, střední díly, atd... Toto dost nesrozumitelně působící vyjádření jsem použil záměrně, ona tato operace je fakt dost divočina. Navíc v návodu to bylo popsáno snad ještě nesrozumitelněji, vím ale jistě, že současné stavebnice mají návod zcela přepracovaný (zčásti i na základě mých připomínek). Nicméně nakonec jsem to zvládl, pro ilustraci připojuji snímek lepení křídla. Méně zkušeným modelářům bych nicméně i přes zlepšený návod doporučoval spíš koupi ARF verze, která má křídlo již slepené, opravdu to není úplně triviální. Zbytek stavby je již triviální a i podle původního návodu ho musí zvládnout každý.


Lepení křídla

Model jsem osadil přijímačem REX4 a servy 2xC241 a pohonnou jednotkou s motorem S280 s převodovkou MPJET 3,75:1 a vrtulí FSK. S akumulátorem Cadnica 7x350mAh byla vzletová hmotnost zhruba 300 gramů.

Zalétaní proběhlo v pohodě, model sice reaguje velmi rychle, nicméně vyšel zcela rovný a tak v zásadě letí tam, kam ho namíříte. Chová se naprosto stejně v normálním letu i na zádech. Nicméně se mi jevil dost podmotorovaný. Tedy podmotorovaný - prostě výkonu bylo tak akorát, ale ani o trochu více. A když časem začal trochu ztrácet na výkonu opotřebením motor, začaly potíže (totéž i s ještě dobrým motorem, ale v chladném počasí, které tolik nechutnalo akumulátorům). Takže jsem začal experimentovat... Předem jsem zamítl extrémy jako malý střídavý motor nebo Speed 300 upravený pro 3xLiION. Navíc v době testů ještě nebyla pro S300 dostupná převodovka s větším převodem než 5:1. Nakonec se mi jeví jako rozumné řešení S300 s převodovkou MPJET 5:1 a poměrně malou vrtulí APC 8x3,8. V této konfiguraci je odběr celkem rozumný (pod 5 ampér) a motor je v režimu dobré účinnosti. Vrtule sice není moc vhodná pro pokusy o visení a vyloženě vertikální manévry, nicméně akrobacie se dá i tak zalétat spousta a motor přitom nijak netrpí. Jinak ale variant se dá najít spousta, lze jít třeba i na S400 s akumulátory Sanyo N500AR nebo třeba i na ten maličký stříďák.

Celkově vzato je Slowfun sice perfektně provedená stavebnice modelu se skvělými letovými vlastnostmi, ale ani jí se nevyhnuly potíže mnoha modelů této třídy s pohonem. Pokud chcete s modelu dostat maximum, asi bude nutné zakoupit specializovanější pohonnou jednotku, třeba zmíněný S300 převinutý pro vyšší napětí s 3x LiION. Pro klasický pohon S280 by bylo lépe model trochu zmenšit.

  

 

Poslední aktualizace 17.01.2002 21:27:06

 

(C) Tomáš Hrubý, 2000-2004