Modelweb  

 

Soutěže

Články

Letadla

Lodě

Auta

Fotogalérie

Homepage

 

RC házedla

Rival 2

rival1.jpg (146762 bytes)

Rival 2 je postaven podle plánu P. Lišhaka, který svého času vyšel v modeláři. Je ale poměrně dost upraven, snažil jsem se zpevnit křídlo, proto jsem použil silnější nosníky a páskovaná žebra. Naopak jsem použil lehčí serva 9 gramů proti 22 g v originále, hmotnost tedy i přes zvýšení pevnosti zůstala shodná (cca 300 gramů). Model by určitě šlo ještě odlehčit, při použití uhlíkových pásnic a pečlivějším výběru materiálu na ocasní plochy (aby odpadlo cca 15 gramů olova v čumáku) bych výslednou hmotnost odhadoval někam k 250 gramům.
Letové vlastnosti jsou výborné při startech gumiprakem, model se dobře vyrovnává i se silným větrem a turbulencí. Není však příliš vhodný pro házení z ruky, použitý profil je na to příliš tlustý a trup špatně padne do ruky. Model plně doporučuji všem zájemcům o soutěžní létání v národní kategorii RCH, obstojíte s ním bez potíží. Pro F3K či Hacker Ray Cup by však vyžadovala konstrukce více úprav a i po nich by byl výsledek nejistý.
Model na snímku jsem odprodal a patrně bude novým majitelem nadále plně užíván.

Připojuji naskenovaný plánek a návod z již zaniklého časopisu Modelář. Pokud snad někdo ještě prodává tento plán v plné velikosti, nechť se mi ozve, rád na něj zveřejním kontakt. Rival 2 totiž létá tak dobře, že si publicitu zasluhuje...

GNAT 1

Gnat 1 je mou první vlastní konstrukcí v této kategorii. Řešení je celkem klasické. Trup má laminátovou gondolu (náhodně zakoupenou v bazaru) a nosník ocasních ploch z uhlíkové trubky. Křídlo je balzové z žeber a tuhým balzovým potahem  přední části, nosník je z běžných smrkových lišt. Ocasní plochy jsou z balsy 3mm odlehčené otvory. Potah je z Airspanu/Litespanu, pro větší tuhost v krutu je jednou lakován.
Model sice létal slušně, ale mé očekávání zcela nesplnil. Především nestačil na konkurenci při házení z ruky, z gumipraku to již bylo mnohem lepší. Hlavní příčinou byla hmotnost cca 320 gramů, což bylo zhruba o 40 gramů více, než jsem si přestavoval. Proto jsem posléze přistoupil k rázné odtučňovací kůře, z té však vyšel model natolik změněný, že se již jedná o nový typ.

GNAT 2

gnat2.jpg (136560 bytes)

Výše zmíněnou modifikaci předchozího modelu jsem začal snahou o odbourání cca 15 g zátěže ve špici trupu. To nakonec vedlo k motýlkovým ocasním plochám, směrovku jsem vyhodil a výškovku přeřízl a slepil do V. Navíc jsem z VOP strhl původní Litespan a nahradil ho tenkým Modelspanem. To celkem podle očekávání vedlo k cíli, úspora hmotnosti činila skoro 20 gramů (zátěž ve špici + úspora přímo na ocase). V této souvislosti podotýkám, že jsem na ocasní plochy do V mírně alergický, jejich použití bylo ryze praktické  pro řešení problému tohoto modelu.
Při pokusných letech se však projevila značná přestabilizovanost. Vzepětí mi připadalo příliš velké již u Gnat 1, ale tam to nebylo tak zlé, s motýlovými ocasními plochami se však tento problém stal neúnosným. Tak jsem zkrátka uřízl ucha a přilepil je s menším vzepětím. Když už jsem měl v té souvislosti opravovat potah, rozhodl jsem se strhnout z horní strany křídla Litespan a nahradit ho opět tenkým Modelspanem. To opět přineslo úsporu hmotnosti, přitom ale není nijak špatná odolnost. Na spodní straně křídla totiž zůstal Airspan, vrchní strana křídla s papírovým potahem není zas tak namáhaná. Výsledná hmotnost je výborných 270 gramů a to i při použití přijímačových akumulátorů 400mAh. Výsledky zalétání byly jednoznačné - je to super model pro soutěže na gumipraku. V házení z ruky jsou výsledky pouze průměrné, nicméně v nouzi mi Gnat 2 jistě poslouží jako použitelný záložní model i pro kategorii F3K.
Model bude téměř jistě k vidění při podzimních soutěžích RCH na Vypichu, pro F3K však bude jen v záloze...

gnat2-2.jpg (145676 bytes)

Update z 11.2000:
Tady je dobře vidět náročnost kategorie F3K - takto Gnat 2 dopadl po jednom razantním hodu... Už zase létá, ale byla to poslední kapka k jeho stažení pouze na soutěže z gumipraku, z ruky už s ním létat nebudu.

 

Poslední aktualizace 17.11.2000 16:24:01