Modelweb  

 

Soutěže

Články

Letadla

Lodě

Auta

Fotogalérie

Homepage

 

Akrosport na Speed 280

akrosport1

Tento model vznikl na základě podkladů z internetu. Jde o malého akrobata na motor třídy 280 s řízenými křidélky, výškovkou a motorem. Vzletová hmotnost cca 230 gramů (původně jen cca 215g, ale po několika opravách šla poněkud nahoru).

Servo křidélek
Jak vidno, s náhonem křidélek jsem se příliš nepáral. Holt deformace ze svahového kombatu Stinger...
akrosport4.jpg (90309 bytes)
Přední část s podvozkem. Vrtule je ve stavu po ráně do země, teď už je zase v pořádku.

Vybavení v trupu
K uspořádání v trupu asi není co dodat.

Poznámky ke stavbě
Model vznikl podle plánu (list 1, list 2) nalezeného na stránkách RC400. Veškeré děkovné dopisy směrujte tam, na mém webu tento plán pouze zrcadlím. Chci se ale zmínit o několika drobných odchylkách, které jsem při stavbě mého modelu provedl. Asi nejvíc je jich v trupu. Jednoznačně doporučuji mou úpravu hřbetu trupu v zadní části, oproti konstrukci z lišt na polopřepážkách v originále jsem já hřbet trupu vybrousil z pěnového polystyrénu a poněkud vylehčil. Tento postup je mnohem snazší a jsem přesvědčen, že je i hmotnostně výhodnější. Diskutabilnější je má úprava vrchní části trupu v přední části, tu jsem vybrousil ze styroduru (modrá pěna). Je to opět jednoduché a praktické, můj model ale nemá kabinu a po estetické stránce se originálu určitě nevyrovná. Vzhledem k použití jiné pohonné jednotky mám jiné i její uchycení, to ale nemá cenu zdůrazňovat, tady je přizpůsobení konkrétnímu pohonu samozřejmostí. V křídle jsem zhotovil náběžnou i odtokovou hranu z plných lišt z lehké balsy (v originále z pásků balsy 1mm). Hmotnostně to nevyjde o mnoho hůře, úspora pracnosti je zato výrazná.

Vybavení
Použil jsem pohonnou jednotku Hořejší PU280 (4:1, třílistá vrtule) a sedm článků Sanyo 350mAh. K akumulátorům není co dodat, samozřejmě pro vyšší výkon lze zkusit i osm článků. Pouhých šest článků nedoporučuji, přeci jen jde o akrobata. Použití článků 110mAh by sice přineslo docela značnou úsporu hmotnosti, ale výrazné bude i zkrácení doby letu,  tato varianta mě příliš neláká. Trochu diskutabilní je ale pohonná jednotka. Mám-li být upřímný, tak s volbou PU280 úplně spokojen nejsem. Nejde o námitky k provedení atd., tam je vše v pořádku, řešení jednotky ale prakticky vylučuje experimentování s jinými převody, vrtulemi, atd. V případném dalším modelu asi proto sáhnu raději po převodovce Horst. Na RC vybavení nic zvláštního není, použit je přijímač REX4, regulátor JETI 05 a dvě serva PG naro (9g). Vysílač mám zatím Graupner FM314, na něm ale u tohoto modelu vůbec nezáleží, neboť řešení mého Akrosporta neposkytuje příležitost k využití jakýchkoli mixů. Pro vlastníky počítačových souprav by ale bylo zajímavé použít pro každé křidélko samostatné servo a zkusit je mixovat s výškovkou jako flaperony, podobný model jsem již viděl. Při použití serv C141 (5,7g) by váha vzrostla jen o necelých 5 gramů, experimentátoři tedy mají pole působnosti otevřené. V této variantě bych asi přidal i servo pro řízení směrovky.

Létání
Letové zkoušky pro mě byly příjemným překvapením. Model odstartuje ze země na zhruba třech metrech. Ve vzduchu je velmi obratný, ale kupodivu docela hodný. Vyniká zejména v příčné obratnosti, lze s ním letět dlouhé série výkrutů bez potřeby rozjetí. Pro náročné vertikální obraty nemá dostatečnou rezervu tahu, nicméně přemet z vodorovného letu bez nutnosti rozjetí potlačením není problémem, lze ho provést i z letu na zádech. Úspěšně jsem zkusil i stoupavý výkrut, tah ale stačí právě tak akorát na jeden, série již možná není. Přirozeně lze všechny tyto obraty i kombinovat a bavit se překruty, lety na zádech, zvraty, atd.  Zkrátka se při celkem minimálních výdajích perfektně vyblbnete...

 

Poslední aktualizace 17.11.2000 15:45:38