Modelweb  

 

Soutěže

Články

Letadla

Lodě

Auta

Fotogalérie

Homepage

 

Adam - cvičný model RCM1

adam1.jpg (96695 bytes) adam2.jpg (70161 bytes)

Model ADAM vyšel v řadě plánů Modelář v roce 1982. Určen byl jako cvičný model nyní již prakticky zaniklé kategorie RCM1, tedy akrobatů bez řízených křidélek. Model jsem stavěl dvakrát. První kus vzniklý kolem roku 1990 v době mých RC začátků jsem velmi rychle rozbil. Druhý kus vzniklý o několik let později čekala pestřejší kariéra. Po několika startech s motorem MVVS 3,5 již nastala delší přestávka v mé modelářské činnosti, kdy Adam jen chytal prach. V roce 2000 jsem ho však oprášil, vybavil motorem OS MAX 4,1ccm a opět zalétal. Model se však pro mě brzy stal synonymem smůly, létal sice dobře, ale nelze snad najít žádnou technickou závadu, která by mě s ním nepostihla. Nakonec jsem mu (spíše po pilotní chybě) pocuchal přední podvozkovou nohu a model opět putoval do sklepa, skoro jsem předpokládal, že již asi navždy.
Ale všechno dopadlo trochu jinak, po nepříjemné havárii mého Piperu PA-15 jsem pokládal za nutné v něm použité RC vybavení otestovat v modelu, jehož případná ztráta by tolik nebolela. A tak jsem Adama rychle opravil a opět vytáhl... RC vybavení v testu obstálo, ale kupodivu mě hodně chytl právě i Adam, technické závady jsem již vychytal a tak si již jen užívám létání.
A model létá velmi zajímavě. Těžko popsat, musí se to vidět. Model na pohled ani moc neletí, vypadá podmotorovaně, jenže pak přitáhnete z vodorovného letu výškovku a Adam klidně udělá 5 přemetů po sobě nebo třeba sérii výkrutů (ano, výkrut jde i bez křidélek). Přitom stále na pohled ani moc neletí... Ač to zní absurdně, trochu to připomíná Diablotina, ten také létá na pohled dost pomalu a líně a jeho obrovskou rezervu výkonu poznáte až po pár obratech. Adam sice takový přebytek výkonu zdaleka nemá, schopnost létat i velmi pomalu však ano.

K stavbě není moc co dodat, připojuji kompletní naskenovaný plán i návod. Můj kus se liší snad jen monofilovým potahem a "useklými" konci křídla. Vzhledem k tomu, že v době stavby jsem neměl k dispozici příliš kvalitní balsu a vzhledem k povrchové úpravě nitroemaily a ochranným lakem proti palivu je hmotnost mého kusu 1600 gramů, jsem si ale naprosto jistý, že při hypotetické stavbě nového kusu bych se na 1350 gramů udaných na výkrese snadno dostal (lepší materiál, potah fólií, atd.).

Stavět či nestavět? Model řízený jen kormidly je dnes již velmi nezvyklý, létá ale opravdu dobře. Myslím si, že by létání s ním asi bylo pro začátečníka docela dobrou školou, nicméně možná by bylo lépe jít rovnou na cvičný hornoplošník s křidélky. Ale svůj půvab Adam nesporně má...

A ještě slíbený plán:

 

Poslední aktualizace 30.03.2001 21:34:30