Modelweb

 

Soutěže

Články

Letadla

Lodě

Auta

Fotogalérie

Homepage

 

Cartonplast - nový hit?

Tento článek je tak trochu odezvou na debatu ve fóru Modelcentra o možném domácím napodobení nerozbitných modelů US AirCore a zdrojích příslušných materiálů. Tato problematika mě rovněž velmi zaujala především po prostudování informací na serveru http://www.spadtothebone.com, na němž publikují své zkušenosti nadšenci pro RC combat z USA. U nás se zatím tento materiál používá tak nejvýš na směrovky EPP kombatů, kde přirozeně stačí třeba i jen rozřezaný kufřík na rysy - pro stavbu celého modelu by ale takto získaný materiál byl přirozeně neúnosně drahý.

Proto jsem se zapojil do pátrání po vhodných zdrojích příslušného materiálu, kterým je vědecky řečeno polypropylénová komůrková deska, polopatě prostě vlnitá lepenka z plastu. Celkem rychle vykrystalizovaly dva možné zdroje. Prvním jsou desky na reklamní poutače Microonda, které prodává firma Panelfix. Desky jsou dostupné v přijatelném rozměru 1x2 metry a jejich velikou výhodou je povrchová úprava, která umožňuje snadné lepení a barvení. Záhy jsem však našel vážný problém, kterým je dostupnost pouze v tloušťce 3 a 5mm, jiné tloušťky jsou nabízeny pouze ve větším balení (4mm by ještě šlo - 2 kusy) a velmi zajímavá tloušťka 2mm neexistuje patrně vůbec. Navíc ani cena 150,- za m2 pro 3mm a 260,- za m2 pro 5mm není úplně lidová, byť se dá akceptovat, proto jsem hledal dále.

CartonplastBrzy se ve fóru objevil výborný tip na www.prvni-obalova.cz, která nabízí materiál Cartonplast ve veliké škále tlouštěk (2-10mm) a dokonce pro každou tloušťku i v různých gramážích. Jedinou nepříjemností je minimální odběr tabule 2x4 metry, výborné jsou zato ceny. Cena za m2 je cca 37,- pro 2mm, 55,- pro 3mm, 70,- pro 4mm a 90,- pro 5mm. Zatímco se ve fóru tak trochu plkalo o možném získání v menší velikosti, podnikl jeden z diskutujících zkušební koupi a k obecnému zklamání moc neuspěl - materiál se mu absolutně nedařilo lepit, čímž byl téměř bezcenný. Jelikož mé informace naznačovaly, že možná lepení chce trochu jinou technologii, rozhodl jsem se pro praktický test. V první obalové jsem získal vzorky tlouštěk 2 a 4 mm a šlo se na věc. Záhy se ukázalo, že s lepením to není tak horké. S kyanoakrylátovým lepidlem a Chemoprénem jsem sice neuspěl, zato docela slušně funguje (zejména po mírném zdrsnění povrchu) kontaktní lepidlo UHU Por a kontaktní lepidlo BISON Contact Adhesive. Lepení by tedy bylo a tak jsem zkusil postavit křídlo. A asi za 2 hodiny bylo na světě křídlo na combata... Zatím se podívejte na snímky, popis stavby a zkušenosti z létání popíšu později.

Nyní obecně k materiálu. Cartonplast je zatím dostupný pouze "bezbarvý" průhledný, sada barev na reklamním snímku je tak trochu klamavá reklama. Tyto barvy sice existují, ale u nás se nedodávají (přirozeně pokud si objednáte cca 200m2, rádi vám je objednají). Je to trochu škoda, ale budiž.
Využitelnost pro stavbu nerozbitných modelů je nesporná, nakolik bude tato technologie praktická se teprve ukáže. Zajímavé je ale i další možné užití, například je to dokonalý materiál na transportní krabice atd. Z Cartonplastu 2mm by šly spolehlivé návleky pro transport na křídla a jistě je mnoho dalších možností.
V souhrnu bych tedy zatím počkal s výroky o "hitu", nicméně použití v modelářství je zcela reálné a mnohdy praktické.


Skládání křídla


Profil..

A je to - 850mm rozpětí,
195mm hloubka bez křidélek, 270g hmotnost
(vypočteno možné snížení na cca 220g při trochu jiné technologii)

A ještě na mě zcela nezávislý názor z diskusního fóra, jak vidno i přes tu nezávislost se příliš neliší:

Od: wasa
Re: AIRCORE a CartonPlast
Moje praktické skúsenosti:
V BA som zohnal na jar len 2,5mm a viac - Mikroonda. Potom som urobli test lepenia všetkým čo som zohnal a mal (na Mikroonde):

-bodovo (na tupo) nedrži nič, treba lepiť plochy
-Polyuretany, epoxidy, kanagony a pod: úplne nanič
-CA drží, ale nič moc (dá sa spoj odtrhnúť)
-3M a obojstranné pásky: drží ale ak je spoj čo len trochu trvale namáhaný (napružený) tak sa postupne odlepí
-kontaktné lepidlo (ala alkaprén) drží najlepšie, konkrétne BISON CONTACT ADHESIVE DRŽÍ SUPER NAJLEPŠIE!!!
-pri lepení kontaktnými lepmi je VELMI dôležité počkať cca 10 min. po natretí, (kým nelepí), pred spojením a pritlačením
-Tavné lepidlo drží na hmote stredne, treba postupovať pomaly a poriadne hrotom predhrievať podklad. Ideálne na zosilnenie kútov, nevhodné na samotné lepenie.

-zdrsnenie povrchu oboch lep. strán zlepší pevnosť viac ako o 100% !!! (prešmirglovať, ide to rýchlo), hlavne pre kontaktné lepenie
-flambovanie PB horákom som neskúšal, ale viem ze to funguje, ale je to náročné na správny odhad koľko - treba sa to naučiť (koronovým výbojom sa to robí priemyselne). Flambovanie / koróna urobí (mala by!) chem. úpravu povrchu tak, že je to vo všeobecnosti lepitelné (CA aj epoxidmi).

-Minimálna širka spoja, aby držal spľahlivo je cca 0,5 až 1cm, optimum cca 2-3 cm
-Na zosilnené časti sa s výhodou dá vyrobiť "preglejka" zlepením potrebných vrstiev, smer komôrok, vždy striedať !!! (napr mot. prepáška a pod.)
-Pištolovou letovačkou sa dajú urobiť otvory, a vypalovať drážky v jednej vrstve na ľahšie ohýbanie

Postavil som 3 stroje z tohoto matriálu, sú skoro nezničiteľné!!!

-2x Mugi cca 30 tažkých havárií, už odišli 4 servá (prevody) a 2 Gunterky, lieta dodnes super
-Dvojplošník (R 90cm, 600 1:2), cca 7-8 katastróf: 5 vrtulí, 4x ohnutý hriadeľ, jedna hlin. lož motoru (čelný náraz do ostrých skál), utrhnutý podvozok samotné lietadlo len trošku poškrabané.

 

Poslední aktualizace 28.11.2001 19:27:24

 

(C) Tomáš Hrubý, 2000-2004