Modelweb

 

Soutěže

Články

Letadla

Lodě

Auta

Fotogalérie

Homepage

 

Losi Mini T

Pěkná hračička... V zásadě jde o "model modelu", tedy o zmenšeninu závodního trucku Losi XXXT na měřítko 1:18. Model je dodáván jako RTR sada, tedy včetně motoru 280, přijímače s obousměrným regulátorem, serva atd. K ježdění stačí vložit 8 AA článků do vysílačky a 4 do modelu. V praxi se bude model dá i různě tuningovat, v úvahu přicházejí minimálně kuličková ložiska a olejové tlumiče, provoz na více článků či dokonce změna motoru.

RC vybavení

Jde o velmi slušný pistolový AM 27MHz dvoukanál osazený i reverzy a regulátorem výchylek řízení v pistolovém provedení. Vysílač má podle indikátoru síly pole plnohodnotný výkon, nejde o žádnou hračku, citlivost přijímače zatím testuji. Klasické jsou i výměnné krystaly - opět žádná nestandardnost.
Horší je to s přijímačem. U něj při úvahách o použití RC výbavy v jiném modelu nebo pro ladění asi leckoho zarazí nestandardní čtyřžilový konektor serva. Po rozebrání serva se vše vyjasnilo - přijímač obsahuje i servozesilovač a v servu není žádná elektronika! Takže dva dráty vedou k motoru a dva k potenciometru, nic víc v servu opravdu není... Není to právě standardní řešení, nicméně by pro provoz s tímto přijímačem mělo jít upravit prakticky jakékoli běžné servo, stačí vykuchat elektroniku a přidělat jiný konektor. V podstatě docela dobré využití pro serva s vypáleným servozesilovačem :-) Jinak vysílač pracuje i s jakýmkoli jiným AM přijímačem (ověřeno se stařičkým Modela T6AM27 a Hitecem pro 27MHz). Bohužel se v ČR přijímače AM pro 27 MHz špatně shánějí, Lindinger je ale v nabídce má.
Regulátor pracuje slušně, je docela škoda, že na něm není nikde udán povolený odběr ani další parametry. Podle mého názoru (odhad podle výstupních tranzistorů) bude stačit na S300 či S400, ale s větším motorem bych se asi bál. Každopádně by měl použitý přijímač s ESC stačit v Mini T i na jakékoli reálné tuningy pohonu.

Tuning

Prozatím jsem model osadil pouze kuličkovými ložisky, s dalšími tuningy počkám na zimní halovou sezónu. Užitečné budou určitě olejové tlumiče, jinak je ale Mini T vybaveno celkem slušně už v základu.
Motor jsem prozatím ponechal S280, přibylo ale baterií. Nejprve jsem použil pack s pěti AA NiMH články Sanyo 2100mAh. Osvědčil se sice celkem dobře, posléze jsem ho ale nahradil packem s 6ti NiMH články GM 1000mAh, který dodává Graupner již hotový přímo pro tento model. S 6ti články model znatelně zrychlil, dojem s jízdy je velmi dobrý.

Ježdění

Je třeba jasně říci, že Mini T opravdu není plnohodnotnou náhradou "velké" buggy či trucku. Je to taková "motorová myš" a například při ježdění na silně zaprášené cestě s hrboly se dostal na pokraj neovladatelnosti. Že snadno přechází do smyku by se ještě možná dalo laborováním s pneumatikami a seřízením zlepšit a navíc samozřejmě pomůže jemná práce s plynem. Ovšem s tím, že najetí na celkem malý hrbol v plné rychlosti model často otočí do protisměru, se opravdu nedá dělat nic. Na trávě, byť krátce posečené, pak jezdí vyloženě blbě. Podle mého názoru modelu nejvíc sedí něco na způsob drsného asfaltu, já pomalu nejraději jezdím na dvorku domu, kde se střídá hladký asfalt s rozbitým a úseky hlíny.
S modelem je nicméně hodně zábavy, pro šestiletého syna je to pak jasně nejoblíbenější z mých RC aut.

 

   

Poslední aktualizace 06.08.2004 21:04:01

;

(C) Tomáš Hrubý, 2000-2004